Društvo hrvatskih književnika Herceg-Bosne i Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru priredili su svečanu akademiju u povodu obilježavanja 450. obljetnice od smrti renesansnog pisca Marina Držića. Prisjetili su se bogatog književnog stvaralaštva jednog od začetnika hrvatske drame.
Unatoč bogatom pjesničkom opusu, glavno područje stvaralaštva Marina Držića bila je drama, prisjetili su se na svečanoj akademiji u Mostaru njeni sudionici - književnici, znanstvenici, studenti izbornog kolegija „Komediograf Marin Držić“.
“Znamo da književnost izmiče zbog raznih računalnih tehnologija i novih trendova, ali ostaje knjiga i ostaje scena, znamo da se Marin Držić kao i Shakespeare predao teatru”, rekao je prof. dr. sc. Antun Lučić, književnik.
Akademik Luko Paljetak govorio je u svevremenitosti Držićevih djela. Pitanja kojima se on bavio aktualna su, kaže Paljetak, i danas. Kritizirao je društvo tadašnje Dubrovačke Republike stoga su ga njegovi suvremenici često nazivali pobunjenikom.
“Iz njegova djela sam izvukao poslovice, mudre misli, sentence - ima ih preko 400. I kad bismo ih danas čitali kao neki naputak kako živjeti, kako se odnositi prema drugima, društvu, ponašati se u odnosu na ovo ili ono, vidjeli biste da su to potpuno primjenjive suvremene misli”, pojašnjava Paljetak.
Studenti su u razgovoru s književnicima i znanstvenicima doznali više o književnoj veličini Marina Držića, koji je, pored pjesama i dramskih tekstova, bio autor i brojnih neknjiževnih spisa.